Aardlapalu liivakarjäär

Tööaeg: E-R 07.30 – 16.00 (lõuna 12.00 – 12.30).

Karjäär on avatud aastaringselt.

 

Asukoht. Aardlapalu liivakarjäär asub Tartu maakonnas Kambja vallas Soinaste külas Tartu linnast u 1 km kaugusel lõunas. Karjääri on tagatud hea ligipääs Tõrvandi–Roiu–Uniküla kõrvalmaantee 2,8 km juurest mäeeraldisele viiva kruuskattega tee kaudu.

Geoloogia ja ajalugu. Karjäär asub Emajõe lisajõgede, Porijõe ja Savijõe, vahelisel lammil. Kogu kaevandusala kattub Ropka-Ihaste looduskaitsealaga ja Natura 2000 koosseisu kuuluva Ropka-Ihaste linnualaga. Karjäär on varustanud Tartu piirkonda kvaliteetse toormega juba üle 30 aasta. Esimene teadaolev uuring tehti alal 1987 Aardla veehoidla projekteerimise käigus ning esimene täpsem geoloogiline uuring viidi läbi 1989. aastal. Geoloogiliselt on liiva leiukoht seotud Emajõe ja Aardla ürgoruga. Kasuliku kihi moodustab erineva terajämeduse ja peenosiste sisaldusega kvarts-päevakivi liiv (ehitus- ja täiteliivad). Liiva värvus varieerub hallikasbeežist kuni punakaspruunini. Kogu maavara asub allpool veetaset.

Tehnoloogia. Aardlapalu liivakarjääris kasutatakse kaevandamiseks pinnasepump-süvendajat. Liiva kätte saamiseks kobestatakse materjal veekogu põhjas ning pumbatakse pulbina hüdropuistangusse. Hüdropuistangul toimub liiva settimine ning vesi ja peenosised juhitakse tagasi veekogusse. Selline tehnoloogia tagab toodangu kvaliteedi, liiva puhtuse ja sobiva terastikulise koostise, mis leiab sõelutuna kasutamist eelkõige ehitusmaterjalide tootmises.

Toodang. Aardlapalu karjääris toodetava ehitusliivaga varustatakse pea kõiki suuremaid betoontoodete valmistajaid Tartu piirkonnas. Meie headeks koostööpartneriteks on Ikodor AS, Betoonimeister AS, Rudus AS, TMB Element OÜ ja mitmed teised betoontoodete valmistajad Tartu lähiümbruses. Lisaks ehitusliivale leiab Aardlapalu karjääri tootevalikust veel peen- ja täiteliiva, mis leiavad peamiselt kasutamist  Henkel Balti OÜ ehituskeemia toodete tehases ning erinevatel piirkonna taristuehituse hangetel. Aastas tarnitakse Aardlapalu karjäärist u 230 000 tonni täitematerjale.

Kvaliteet. Karjäärile on väljastatud tootmisohje sertifikaat 2325-CPR-0034.

Hinnakiri

Materjal Hind/t (km-ta) Hind/t (km-ga)
 Täiteliiv  6,00  7,32
 Peenliiv  8,50 10,37
Sõelutud peenliiv  9,30 11,35
 Ehitusliiv  8,50 10,37
 Sõelutud ehitusliiv  9,30 11,35
 Kruusaveeris 10,70 13,05

Müügitingimused alates 01.04.2021

Materjalide müük toimub ettetellimisel ja arve alusel.

Minimaalne käideldav tellimus on 1 tonn. Alla 12,20 eurose tellimuse korral lisandub arvele tellimuse käitlemise tasu 6,10 eurot (hinnad koos KM).

Materjalide hinnad on antud karjääris veovahendile laetuna, müüja veoteenust ei paku.

Kerghaagistele laadimine laaduriga ainult Tellija vastutusel, kaetud haagiseid laaduriga ei teenindata.