Kuusalu liivakarjäär

Tööaeg: Alates 11.12.2023.a. läheb Kuusalu liivakarjäär üle talvisele tööajale ja väljastus toimub vaid eelneval kokkuleppel.

Kohtumiseni taas kevadel!

 

Asukoht. Kuusalu liivakarjäär asub Harju maakonnas Kuusalu vallas Ilmastalu külas Tallinnast u 35 km kaugusel ida suunas. Karjääri sissesõidu tee asub Tallinn-Narva riikliku põhimaantee 41,8 km juures.

Geoloogia ja ajalugu. Kuusalu liivakarjääri piirkonnas tehti geoloogilisi uuringud esmakordselt 1971. aastal. Esimene kaevandamise luba anti alale 1972. aastal. Varasema kaevandamise käigus 1995. a karjäär ka osaliselt korrastati, kuid kuna kasulik maavara oli ammendamata, teostati alal 2015. a uus geoloogiline uuring. Kaevandamist alustati uuesti 2019. aastal. Kaevandamisega on võimalik taastada aja jooksul taimestikuga kattunud alal kivisisalikule sobilikke elutingimusi. Karjäär asub kirde-edelasuunalise fluvioglatsioaalse (jääjõelise) tekkega lauge deltaala kirdeosas. Maksimaalne kasuliku kihi paksus ulatub 20,6 meetrini ning materjal on esindatud helepruundi ja -halli värvusega peene- kuni jämedateralise ehitusliivaga.

Tehnoloogia. Kuusalu karjääri veepealse osa väljamiseks kasutatakse pöördkopp ekskavaatorit ja materjali töötlemiseks mobiilset sõelurit. Veealuse varu ammutamiseks võetakse kasutusele pinnasepump-süvendaja. Liiva kätte saamiseks kobestatakse materjal veekogu põhjas ning pumbatakse pulbina hüdropuistangusse. Hüdropuistangul toimub liiva settimine ning vesi ja peenosised juhitakse tagasi veekogusse. Selline tehnoloogia tagab toodangu kvaliteedi, liiva puhtuse ja sobiva terastikulise koostise.

Toodang. Kuusalu liivakarjääris  toodetav sõelutud ehitusliiv sobib kasutamiseks eelkõige betoon- ja asfaltbetoontoodete valmistamiseks. Lisaks ehitusliivale leiab Kuusalu karjääri tootevalikust ka täiteliiva, mis tänu heale filtratsioonile sobib kasutamiseks karjääri lähiümbruse, aga ka Tallinna piirkonna taristuehituse hangetel. Kuusalu liivakarjääris opereeritakse täna projektipõhiselt, mis tähendab, et materjale väljastatakse sõltuvalt tellimuste mahust. Tulevikus on tõenäoline, et karjäär hakkab tegutsema aastaringselt.

Kvaliteet. Karjäärile on väljastatud tootmisohje sertifikaat nr 2325-CPR-0233.

Hinnakiri

Materjal Hind/t (km-ta) Hind/t (km-ga)
Täiteliiv 4,50 5,49
Sõelutud ehitusliiv 8,60 10,49

Müügitingimused alates 01.04.2021

Materjalide müük toimub ettetellimisel ja arve alusel.

Minimaalne käideldav tellimus on 1 tonn. Alla 12,20 eurose tellimuse korral lisandub arvele tellimuse käitlemise tasu 6,10 eurot (hinnad koos KM).

Materjalide hinnad on antud karjääris veovahendile laetuna, müüja veoteenust ei paku.

Kerghaagistele laadimine laaduriga ainult tellija vastutusel, kaetud haagiseid laaduriga ei teenindata.

Tooted karjääris