Rohelisema tuleviku suunas
Eesti Killustik on üks Eesti juhtivaid ehitusmaavarade kaevandamisega tegelevaid ettevõtteid. Meie eesmärgiks on parimal viisil väärindada meie kasutusse antud loodusvarasid, olles pühendunud jätkusuutlikule arengule ja keskkonnasäästlikkusele.
Eesti Killustik on astunud olulisi samme keskkonnasäästlikkuse suunas, mõõtes põhjalikult oma süsiniku jalajälge, investeerides taastuvenergiasse ja rakendades jätkusuutlikke praktikaid lähtuvalt kestliku arengu (ESG) strateegiast. ESG on kontseptsioon, mis hõlmab ettevõtte vastutust kolmes põhilises valdkonnas: keskkond (Environmental), sotsiaalne vastutus (Social) ja juhtimispõhimõtted (Governance). Nagu ka paljud teised ettevõtted, oleme võtnud suuna järgida ja rakendada ESG põhimõtteid, eesmärgiga olla keskkonnasõbralik, ühiskondlikult vastutustundlik ning läbipaistva juhtimisega ettevõte.
Oleme otsustanud jälgida ja analüüsida meie tegevuse mõju keskkonnale, alustades süsiniku jalajälje mõõtmisega. Süsiniku jalajälg näitab, kui palju süsinikdioksiidi (CO₂) ja muid kasvuhoonegaase (näiteks metaani ja dilämmastikoksiidi) ettevõtte tegevusest atmosfääri eraldub. Selleks, et kasvuhoonegaaside mõju globaalsele soojenemisele täpselt võrrelda, teisendatakse need ühiseks CO₂e ühikuks, mis aitab mõista ettevõtte tegevuse keskkonnamõju suurust. Käesoleval kevadel liitus meie meeskonnaga kliimaspetsialist Rinel Pius (MSc Environmental Engineering), kelle esimeseks ülesandeks saigi meie süsiniku jalajälje arvutamine.
2022. aastal toodeti meie kümnes karjääris kokku 2,1 miljonit tonni ehitusmaavarasid. Toodangu süsiniku jalajäljeks kujunes 3,6 miljonit tonni CO₂e, mis teeb keskmiselt 1,69 kg CO₂e iga toodetud tonni kohta karjääris. Arvutus hõlmab kogu meie tegevusega seotud jalajälge (s.h. Scope 3), kui välja arvata toodangu tarned klientidele.
Kliimaministeeriumi KHG jalajälje hindamise mudeli põhjal eraldub ühe tonni ehitusmaterjali transportimisel 1 km kaugusele 0,04 kg CO₂e/tonn-km. Seega on toodangu transpordist tulenev süsiniku jalajälg väiksem või võrdne meie tootmise jalajäljega transpordil kuni 42 km kaugusele karjäärist. Sealt kaugemale transportides, muutub transpordi jalajälg suuremaks tootmise jalajäljest.
Eesti Killustiku puhul on oluline rõhutada, et kuigi maavara väärindamine on seotud CO₂ heitmetega, on selle mõju keskkonnale võrreldes mitmete teiste tööstusharudega suhteliselt tagasihoidlik. Näiteks ühe tonni tsemendi tootmisel eraldub 600 kg CO₂e (International Energy Agency) ehk 300 korda rohkem emissioone kui killustiku tootmisel. Samas põllumajandussektoris võivad olla numbrid veelgi suuremad – kohalik ettevõte E-Piim on avalikustanud, et nende ühe tonni piima tootmisel eraldub 1240 kg CO₂e kg.
Teades, kus me täna oleme, saame eesmärgipäraselt pühenduda oma keskkonnamõju vähendamisele, eelkõige CO2 heitkoguste olulisele alandamisele. Meie strateegia on suunatud taastuvenergia allikate aktiivsele kasutuselevõtule maavarade kaevandamises ja tootmises, vähendades nii sõltuvust taastumatust energiast kui ka muudest fossiilsetest kütustest.
Olulise sammuna sellel teel, oleme enda nelja tootmisüksuse juurde rajanud päikesepargid, millest esimene käivitati käesoleva aasta septembris Raikküla karjääris. Septembri andmetel vähenes karjääri emissioonide hulk 28%, suvekuudel on oodata veelgi suuremat kasu. Meie suurim, Rõstla päikesepark hakkas elektrit tootma novembri keskel ning suuremat tootlikkust on oodata kevade saabumisega.
Jätkuvalt investeerime kaasaegsesse ja keskkonnasõbralikumasse tehnikaparki, mis aitab märkimisväärselt vähendada süsiniku jalajälge. Käesoleval aastal avatud Väo karjääri soetatud mobiilne purusti ja sõelurid on kõik hübriidtehnoloogial põhinevad ja võimaldavad lisaks tavapärasele diiselkütusele käitada masinaid säästlikumat elektrienergiat kasutades. Samuti otsime võimalusi pidevaks tootmisprotsesside efektiivsuse tõstmiseks karjäärides, vähendamaks oma keskkonnamõju.
Eesti Killustik on alustanud ISO 9001 ja ISO 14001 standardite juurutamist, mille eesmärk on veelgi tõsta meie tegevuse kvaliteeti ja keskkonnasõbralikkust. ISO 9001 standard aitab tagada, et meie tooted vastavad kõrgetele kvaliteedinõuetele ning klientide ja seadusandluse ootustele. ISO 14001 keskendub keskkonnajuhtimisele, nõudes selge keskkonnapoliitika väljatöötamist ja keskkonnamõjude pidevat hindamist.
Meie eesmärk on olla mitte ainult kvaliteetsete ehitusmaavarade tootja, vaid ka keskkonnasõbralik ja ühiskondlikult vastutustundlik ettevõte. Investeerides taastuvenergiasse ja uuendades tehnoloogiaid, liigume kindlalt oma visiooni poole, aidata ehitada ilusamat Eestit, hoides nii keskkonda kui inimesi.